...Magyarországon a focihoz, illetve a házépítéshez mindenki ért...
Öko-ház, Bio-ház, Passzív-ház, megújuló energia. Mit is jelent? Kell nekem? Drága? Megéri?
Pár gondolat erejéig, a teljesség igénye nélkül...


Előszó:

   Nem hinném, hogy nagyot tévedek, ha azt állítom, mindenkinek a létében egyszer -legalább- felvetődik, hogy szeretne egy külön hajlékot,kuckót,zugot,házat,palotát maga és/vagy családja számára. Mivel a Magyar ember ált. egyszer építkezik, a döntés elég komoly, nemcsak a következő pát évre hat ki (és nem is csak saját magára...) - Nem oly „egyszerű” mint venni egy autót , amely, ha nem vált be, el lehet adni akár pár nap alatt. A lakóépület nem videójáték (ahol hét életem van), nem lego (ha nem teszik, szétszedem, újraépítem), súlyos döntés, akár anyagilag, akár használhatóságilag, akár esztétikailag, s -valljuk be- a fenntartás költsége sem elhanyagolható.
   Hozzá kell tenni, nincs objetkív „jó” megoldás, van jó, jobb, drága,drágább, és „ez van” variáció. Rendjén is van így, de a döntés előtt szabad, illik tájékozódni. A tervezett épületek jelentős százaléka hagyományos szerkezetből, hagyományos technológiával épül. És fog is, mincs ezzel probléma. De -nem sorolva okokat és okozatokat- (nem e glossza dolga) egyre elterjedtebb -adott esetben egy ház fenntartási, és nem pont bekerülési költségét nézve- az Öko-ház, Bio- ház, Passzív-ház, megújuló energia előtérbe kerülése.

Passzívház. (ún.: földből nyert energia)
A passzívház fűtési energiája max.60-70 %-kal csökkenthető a hagyományoshoz képest. Jellemzői:
-alacsony hőveszteség – nem biztos, hogy szükséges a hagyományos érteremben vett fűtési rendszer kiépítése.
-A hővisszanyerővel kialakított szellőztetőrendszer magában foglalja a fűtést, a szellőztetést, illetve a használati-melegvíz előállítást.A friss levegőt a földkollektoron keresztül szívja be, ami egy kb 35 m hosszú cső (átmérő 20 cm), amelyet kb 1,5-2 m mélységben fektetnek le. Mivel a talaj hőmérséklete egy méteres mélység alatt a külső hőmérséklettől függetlenül állandó, kb 6-9 c°, télen, alacsony hőmérséklet mellett a beszívott levegő jelentős előmelegítése érhető el.Ezzel a hővisszanyerő készülék előtti drága fagymentesítő fűtés elhagyható.Nyáron ezzel szemben megoldható a beszívott levegő jelentős hűtése.

Napenergia.
Mottó: „ a Nap 43 perc alatt annyi enrgiát sugároz felénk, amennyit egy évben a földön elhasználnak”.
-A napsugárzásból egyszerűen nyerhető hőenergia, amelyet melegvíz előállítására és fűtésre lehet használni – napkollektor.Egy ilyen rendszer pl fatüzeléses vizteres kandallóval társítva az épület önálló fűtésére is alkalmas lehet. Fűtő teljesítményük 22-29 kW, a felfűthető légtér 400-550 lm3.
-A napelemekkel elektromos áramot lehet előállítani, amely akkumlátorokban tárolható

Hőszivattyú.
A hőszivattyúk a levegőből, talajvízből, folyó, vagy állóvízből , illetve a talajból vonják el a fűtéshez szükséges hőmennyiséget.( háttérinformáció: a hőszivattyú (talaj) 1 kW elektromos energia felhasználásával 4,5 kW hőteljesítményt állít elő.

Dombház – barlangház.
Földépítészet-a Föld szinte minden ismert kultúrájában fellelhetők.
Miért? Föld van bőven...
Mottó: Adjuk meg az Istennek, mi Istené, Embernek, mi Emberé...
Próbáljuk meg visszaadni a földnek, amit az építkezés során elvettünk tőle.
Építésökológiai szempontból a földfalak (vetett,vert vályog, préselt földtégla, könnyített tégla) igen kedvezőek,nem igényel sok enerergiát,3-4 év alatt „visszasímulnak” a földbe. Építésbiológiai szempontból rendkívül kedvező, ugyanis a földből készített szerkezetek kitűnő hőtárolási képességgel, és egyedülálló páragazdálkodási képességgel bírnak, így kedvező mikroklímát képesek biztosítani.

   Pár gondolat a gáz (gáz-ár)-ról. A kormányfő nyilatkozatából az derül ki, hogy a gázemelés egy részét az adófizetőkre hárítják, csak ennek mértékét nem döntötték még el. -no comment-

Információmorzsák:

-Pennsylvánia állam 15 éven belül a villamosenergia 18 (!!) %-át kívánja megújuló energiaerőforrásokból előállítani.
-A mult héten adták át a Közép-magyarországi Innovációs Központot, amelyben a Megújuló Energia Kompetencia Központ is helyet kap.

Más nézőpontból:

   Szabályozás készül, amely valószínűleg kormányrendelet formájában fog megjelenni. 2005 nyarára várható, hogy az építészek már ennek szellemében adhassák be 2006 év elejétől engedélyeztetésre terveiket. ( 2006 január 4.-étől a szabályozás amely nemcsak az épületekre terjed ki, hanem annak épületgépészeti (fűtési, melegvíz- ellátási, hűtési, világítási ) rendszerére is – meghatározza majd, hogy mennyinek szabad lenni az épület energiafogyasztásának, vagyis integrált energiamérleget kell késziteni. (!).
   Minden épületnek minőségtanusító bizonyítványa lesz, amely az épületet és a tartalmazó gépészetet energetikai szempontból osztályokba sorolja, a tervek szerint „A”-tól „H”-ig, és tartalmazza az energiatakarékosságot szolgáló esetleges szükséges beavatkozások felsorolását is.
   A rendeltetésszerű belső hőmérsékletet figyelembevéve vizsgálják az éves fogyasztást is. Akadnak, akik szerint a „rossz bizonyítvány” a jövőben akár környezetterhelési díjat is vonhat maga után. (Az épületek a gépkocsik zöld kártyájához hasonló tanusítványt kapnak.) A megújuló energiát hasznosító épületek jelentősen felértékelődnek a jövőben.

   Pár gondolat erejéig e fent leírtakból:

Az építészet – bármely ház létrehozása- nem biztos hogy szigorúan véve -magánügy. (hiába a megrendelő telke, pénze, igénye) Az a ház ott lesz akár száz év múlva is, ha tetszik,ha nem. Mondhatni: meghatározó. Akár formájában, akár használatában,akár fenntartásában. Felelősség. Mindenkinek. Szűkebb,és tágabb értelemben.
Felvetődhet a kérdés: Kinek építek? -magamnak? - szomszédoknak? -esetleg a gyerekemnek?...


Vissza